00420 22 44 22 487 procto@onclinic.cz

HEMOROIDY LÉČBA

 

LIEČBA – ODSTRAŇOVANIE HEMOROIDOV

Väčšina pacientov sa domnieva, že pri liečbe hemoroidov  (známych tiež ako zlatá žila) treba absolvovať mnoho nepríjemných lekárskych vyšetrení a že operácia je nevyhnutná. Nie je to tak. V prípade zdravotných problémov navštívte našich špecialistov proktológov bez odporúčania obvodného lekára. 

Pacient by mal vyhľadať lekára hneď ako začne pociťovať ťažkosti, neodkladať návštevu odborníka niekoľko mesiacov, v horšom prípade aj niekoľko rokov. Odporúčame navštíviť lekára pri objavení prvých problémov, lebo včasným riešením ťažkostí  sa možno zbaviť hemoroidov už po niekoľkých krátkych lekárskych zákrokoch ambulantnou metódou, bez hospitalizácie a bez dlhodobej pracovnej neschopnosti.
Naši lekári majú mnohoročné skúsenosti s odstraňovaním hemoroidov. Veď len v Českej republike sa ProctoClinic špecializuje na odstraňovanie hemoroidov už od roku 1998.

Odborní lekári v ProctoClinic liečia – odstraňujú hemoroidy nechirurgickými, pre pacientov úplne šetrnými metódami, ktoré spravidla nie sú bolestivé. Po vstupnom vyšetrení určí lekár najvhodnejšiu metódu liečby a spôsob zákroku. Lekár môže zvoliť metódu Barronovej ligatúry, t. j. podviazanie hemoroidov špeciálnym krúžkom, alebo fotokoaguláciou infračerveným svetlom (mäkký laser). Princíp obidvoch metód spočíva v prerušení prívodu živín do hemoroidného uzla, ktorý odumrie a po niekoľkých dňoch sa vylúči spolu so stolicou. Bežné sú aj prípady pacientov, keď uzol odpadol už na druhý deň po zákroku. 

 

VIDEO! Postup liečby

00420 22 44 22 487

Čo sú to hemoroidy a fisúry?

Bohaté žilové pletence nachádzajúce sa pod sliznicou konečníka a kožou ritného otvoru sa za určitých okolností môžu rozširovať a vytvárať uzly – hemoroidy. Vlastne ide o obdobu kŕčových žíl. Samotná existencia hemoroidov sa ešte nepokladá za ochorenie. V pokojovom stave sú hemoroidy elastické, mäkké a nie sú bolestivé. Hemoroidy delíme na vonkajšie a vnútorné.

Vonkajšie hemoroidy

Ide o polkruhové vyklenutie okolo ritného otvoru. Pri vonkajších hemoroidoch, zvlášť pri ritných výčnelkoch (kožné uzlíky, ktoré zostávajú po prekonaných trombózach vonkajších hemoroidov), je typické dráždenie kože, svrbenie, vlhkosť a nepríjemné pocity, pretože očistenie po stolici je obtiažne.

Vnútorné hemoroidy

Sú vnútri v konečníku, spočiatku sa prejavujú miernejšie, nepríjemným pocitom tlaku podobným zápche. V ďalších štádiách ochorenia je najčastejším príznakom jasne červená krv po stolici, na toaletnom papieri, na povrchu stolice alebo odkvapkávanie krvi do toalety. Pri vyšších štádiách ochorenia môžu vystupovať z konečníka, čo býva spojené s väčším vylúčením hlienu sfarbeným krvou alebo stolicou.

Fisúry alebo análne trhliny

Fisúry alebo análne trhliny sú veľmi bolestivé zvlášť po vyprázdnení. Spolu s bolesťou prinášajú i krvácanie a úporné pálenie. Fisúry sa dajú ambulantne liečiť, ale v prípade, že sa dlhodobo zanedbávajú a stali sa už chronickými, treba pristúpiť k operatívnemu riešeniu ťažkostí.

VČAS ZNAMENÁ BEZ OPERACIE!

 Fisúry alebo análne trhliny sú veľmi bolestivé zvlášť po vyprázdnení. Spolu s bolesťou prinášajú i krvácanie a úporné pálenie. Fisúry sa dajú ambulantne liečiť, ale v prípade, že sa dlhodobo zanedbávajú a stali sa už chronickými, treba pristúpiť k operatívnemu riešeniu ťažkostí.

Krv po stolici netreba prehliadať, lebo krvácanie môže byť prejavom nádorového   ochorenia. Neustále váhanie a odkladanie návštevy lekára je nebezpečné.   Dôkladné vyšetrenia s následnou liečbou by sa mali pre každého stať neodkladnou   prioritou. Vnútorné hemoroidy sa často podceňujú. Samoliečba bežne dostupnými   liečivami prináša len dočasnú úľavu a môže odsúvať riešenie závažnejších   zdravotných ťažkostí. Vnútorné hemoroidy neustále dorastajú a bez zákroku lekára   nezmiznú.

Bolesť v konečníku nie je zvyčajným príznakom, ale poukazuje na akútnu komplikáciu. Prejaví sa pri trombózovaných vnútorných hemoroidoch (upchatých cievach krvnou zrazeninou), alebo pri zaškrtených hemoroidoch, alebo pri ritnej trhline.

Tmavá alebo zrazená krv, alebo krv v stolici môže byť tiež hemoroidného pôvodu, ale nie je to typické a krvácanie v týchto prípadoch pochádza z vyšších partií čriev.

 

 Kedy navštíviť lekára?

Prvým príznakom komplikácie hemoroidov býva jasne červená krv na stolici, svrbenie, mokvanie a tlak v konečníku. V pokročilejších štádiách, keď sa hemoroidy neodstránili včas, vystupuje sliznica konečníka s hemoroidmi von. Trvalý výstup sliznice sa už nedá riešiť ambulantnými metódami a treba podstúpiť chirurgický zákrok s hospitalizáciu. Odkladanie návštevy lekára môže viesť až k absurdným a alarmujúcim prípadom pacientov, ktorí v domnienke že trpia „len“ hemoroidmi, si bežne dostupnými liečivami ošetrovali závažné a často už neliečiteľné ochorenie.

Priebeh ošetrenia hemoroidov a váš zdravotný stav bezprostredne po zákroku.

Vstupné vyšetrenie.
Na vstupné vyšetrenie sa pacient nemusí špeciálne pripravovať. Nemusí držať diétu ani použiť prípravky na dôkladné vyprázdnenie. Na lokálne znecitlivenie počas vstupného vyšetrenia i zákroku používajú lekári mezokaínový gél.

Odstránenie hemoroidného uzla.

Zákroky nie sú bolestivé, pretože sa vykonávajú v oblasti s minimálnym výskytom nervových vlákien. Po zákroku môže pacient pociťovať silnejší tlak v oblasti konečníka, nútenie na stolicu alebo menšiu bolesť brucha. Takáto situácia môže trvať u niektorých pacientov aj niekoľko hodín, ale po užití tabletiek proti bolesti ťažkosti ustúpia. Odtok menšieho množstva krvi počas niekoľkých dní po zákroku nie je dôvodom na znepokojenie, je dôsledkom odtrhnutia hemoroidného uzla a nevyžaduje špeciálne liečebné zákroky.

Po zákroku a počas liečby odporúčame:

yes icon  Dodržiavať pitný režim: 2 – 3 litre tekutín denne.

yes icon  Doplniť bežnú racionálnu a netučnú stravu o vlákniny. Zjedzte každý deň                      minimálne 200 – 300 g ovocia alebo varenej zeleniny.

yes icon  Obmedziť korenené a kyslé jedlá.

yes icon  Sprchovať oblasť konečníka aspoň 2 x denne 3 – 5 minút vodou teplou

        28 ° –  30 °C.

Neodporúčame 5 – 7 dní po zákroku: 

 

no icon    Konzumáciu alkoholických nápojov a destilátov.

no icon    Venovať sa športom, pri ktorých dochádza k zvyšovaniu vnútrobrušného tlaku:            dvíhanie ťažkých bremien, intenzívne cvičenie na trenažéroch v posilňovni.

no icon    Jazdu na bicykli, motocykli alebo na koni.

Bližšie informácie o liečbe hemoroidov a objednaní termínu vstupného vyšetrenia do ordinácie ProctoClinic v Prahe alebo v Brne na telefónnej linke: 00420 22 44 22 486 alebo
00420 22 44 22 486 alebo
00420 22 44 22 487
alebo e-maile: procto@onclinic.cz

Pri objednaní dostanete termíny spravidla do týždňa, maximálne do 10 dní.

Liečba v ON CLINIC, s. r. o., nie je hradená žiadnou zdravotnou poisťovňou.